Den store rundt 45 meter høye radarmasten på Klubbneset i Kristiansund fikk stå i hele 4 år etter kapitulasjonen i 1945. Anlegget tilhørte det tyske Luftwaffe og hadde en rekkevidde på hele 300 kilometer for detektering av flystyrker. Organisasjon Todt, en tysk arbeidsorganisasjon hadde lagt ned voldsomt arbeide med bunker og annet til dette anlegget oppe på Klubba-haugen.

Wassermann S het dette anlegget som ble et landemerke i mange år etter krigen, også faktisk for kysttrafikken med skip. 9. september 1949 kom Sigv. Halaas med brennere og satte opp sikringsvaier til en haug ved siden av før de kappet røret som var rundt 3 meter i diameter. Dermed gikk alt i bakken. ( Foto:Ukjent)

Et annet bilde av sokkelen oppe på haugen. I bakgrunnen skimtes en annen tysk radar; Würzburg Riese som også var koblet opp mot sentralstasjon nedom Varden sammen med et anlegg i Dalabrekka og ved Vardetårnet. ( Arkiv BN/ Farger: Jan Arild Nerland) 
Her fra reisingen av det enorme røret. Delene kom med skip til Kristiansund og ble sveiset sammen oppe på haugen. ( Arkiv BN)

Fra Fløya på Kirklandet fortonet dette anlegget seg slikt ut. Det fantes rundt 5 slike anlegg her i Norge pluss en rekke andre nedover kystene i Europa. Det store røret ble etter 1949 kappet opp og brukt til oljetanker på Goma fabrikker i Vågen samt kullbinge på Loennechens kullkran . KLUBBA OG PLANER (Museumsbilde Nordmøre)
